Adventní zklidnění se ŠPP

S blížícím se koncem roku je čas na bilancování. Takovou malou reflexi.

Rok 2021 nebyl jednoduchý. Velká část loňského školního roku proběhla v on-line systému, lockdownech, mnoha omezeních, nemožnosti se potkávat naživo. Zároveň to mnohým z nás umožnilo zpomalit, vystoupit z rychlého tempa, které máme nasazené většinu roku, aniž bychom si uvědomovali, jak moc je rychlé. Byl velký prostor naučit se improvizovat, zdokonalit se v užívání IT techniky, seznámit se s mnoha různými, do té doby nepředstavitelnými inovacemi, byl čas přečíst knihy, trávit víc času spolu v rodině… Záleží, z jakého úhlu se na uplynulý rok díváme.
Dobrá reflexe znamená vybavit si to, co už nechceme opakovat a poučit se z chyb. A také si připomenout, co nám dělalo dobře, co nás bavilo, co fungovalo, co chceme rozvíjet, v čem se chceme zdokonalovat… 

Naše poradenské centrum nabídlo dětem napříč všemi třídami program zážitkového adventního zklidnění. Právě s takovým ohlédnutím. I s malým rituálem. A se spoustou světla. Světlo - jako symbol naděje, poznání, dobrých příslibů. A oheň – živel s transformačním charakterem, který dokáže proměňovat špatné v dobré.

Sešli jsme se ve třídě provoněné pomerančovou vůní, v kruhu kolem zapálené svíčky. Nejdřív jsme se zaměřili na zklidnění mysli přes tělo pomocí vzájemných masáží. Zkuste si třeba představit, že se vaše záda na chvíli promění v zasněženou krajinu a dopadají na vás lehounce vločky v podobě poťukávání prstů vašeho kamaráda. Nebo se na chvíli stanete perníčkovým těstem, které je třeba pořádně prohníst, vyválet a nakrájet do požadovaných tvarů. A nebo se můžete proměnit v ledové kluziště a všemi hmatovými buňkami vašich zad procítit, jak se dají rukama vykroužit různé piruety.  

Vyzkoušeli jsme si i krátké meditace s imaginací. A hráli si s dechem. Není složité nafukovat břicho jako by v něm byl balón, který se s každým nádechem zvětšuje a vyzařuje do celého těla teplo a klid. A protože ve fantazii je možné všechno, můžeme si představit, jak otevíráme vrata do krásné zahrady, která je stvořená přesně pro nás, tak krásná, jak bychom si právě my přáli, s různými květinami, zvířaty a bytostmi, které nás chrání a podporují… Tady vždy načerpáme klid a jsme v bezpečí. A můžeme se tam kdykoli v mysli vracet. Tyto techniky jsou dobré k přeladění emocí a výborně fungují proti různým strachům a úzkostem.


Poté si děti zkusily vzpomenout na to, co už si nechtějí nést do dalšího roku, co by si přály ukončit. Byly to různé nepříjemné pocity, konflikty, situace, ve kterých se necítily dobře. Napsaly to na papír a papír jsme společně rituálně spálili v ohni. 

A nyní se před námi rozprostírá čistě bílá, zatím nepopsaná plocha nového roku. V podobě velkoformátového bílého papíru, kde můžeme společně začít vytvářet stopy toho, co bychom si přáli. Naše myšlenky, záměry, přání se zhmotňovaly pomocí zapálených barevných svíček a odkapávající vosk zanechával barevné stopy na čisté ploše papíru. Symbolizoval nadcházející rok a to, co do něj vědomě chceme přinést a rozvíjet. 
Tato činnost vyžadovala od dětí velké soustředění a ohleduplnost, protože pracovaly přímo s ohněm. Zároveň to byla aktivita, kde se nejvíce zklidnily. A navíc je to velmi bavilo! Aktivitu zvládli i prvňáčci a vznikla společná krásná skupinová díla, které děti mohly ještě dobarvit výraznými anilinovými barvičkami. 
Podle toho, co děti tvořily, to vypadá, že nás čeká dobrý rok 2022.  

Přejeme vám, rodičům, ať i vy si najdete chvíli na vnitřní ztišení a zklidnění.  Třeba se vám také podaří vzpomenout si, čím jste prošli, co pro vás bylo náročné a zároveň si připomenout i to, co bylo obohacující, co nás učí a díky čemu rosteme. Protože se stále učíme všichni, nejen děti ve škole. 

Děkujeme vám všem za spolupráci v uplynulém čase a za celý Hlásek vám přejeme dobré zdraví a ať vám rok 2022 přinese dvojnásobnou dávku radosti a pohody!  

Vaše školní poradenské centrum - Lenka, Lada, Klára 

Fakturace

Školy HLÁSEK-základní škola a mateřská škola,s.r.o.
U Kapličky 58, Hlásná Třebaň, 26718

IČO: 24296023
Datová schránka: z2ecp7i
Č.ú. MŠ a ZŠ: 77139/5500
Č.ú. Klub Hlásek, z.s:

2249014319/0800 (miniškolka, tábory, služby, kroužky)

RED-IZO: 691004358

Máte dotaz nebo nás chcete navštívit?
+420 777 568 562
Rovinská 96 (ZŠ a MŠ)
U Kapličky 58 (ZŠ/ sídlo společnosti)
Hlásná Třebaň 26718
Hlasek - logo skoly bile
crossmenuchevron-down